حکم یک مرتد
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ بهمن ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: حکم یک مرتد ،آیات شیطانی ،سلمان رشدی

حکم یک مرتد
مقدمه

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ضربه سنگینی بر پیکره غرب وارد گردید و پایه‌های قدرت استکبار سست شد. ایمان مردم مسلمان ایران و پای‌مردی آنها با رهبری بی‌نظیر حضرت امام خمینی(ره)، توطئه‌ها و نقشه‌های شوم غربیان را برای چیرگی بر کل جهان بر باد داد. غرب که علت ناکامی خود را در برخورد با اسلام، در آموزه‌های والای اسلام می‌دانست، کوشید به اسلام به‌عنوان روح و سرچشمه مقاومت ملت‌های مسلمان، به‌ویژه ملت ایران حمله کند.

یکی از این توطئه‌ها، انتشار کتاب آیات شیطانیِ سلمان رشدی بود. این کتاب با حمله به پایه‌های اعتقادی مسلمانان و با تمسخر و توهین به قرآن کریم و حضرت رسول(ص)، قصد داشت زمینه‌های نفوذ انقلاب اسلامی و بازیافت هویت اسلامی را در میان جوامع اسلامی از بین ببرد.
رمان‌شیطانى[1]

آیات شیطانی رمانی است در 547 صفحه (نسخه انگلیسى، چاپ اول) که در تاریخ 4 مهر 1367 (26 سپتامبر 1988) از سوی انتشارات وایکینگ (جزو گروه انتشاراتی پنگوئن) منتشر شد.

نویسنده این کتاب، سلمان رشدى، مسلمان هندی‌تباری بود که تابعه بریتانیای کبیر محسوب می‌شد و آیات شیطانى، پنجمین رمان او بود. سلمان رشدى، عضو انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان است و کتاب یادشده را به سفارش گیلون رتبکن، رئیس یهودی انتشارات وایکینگ، با دستمزد بی‌سابقة 850 هزار پوند نوشت.....

 

بقیه در ادامه مطلب

 


حکم یک مرتد
مقدمه

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ضربه سنگینی بر پیکره غرب وارد گردید و پایه‌های قدرت استکبار سست شد. ایمان مردم مسلمان ایران و پای‌مردی آنها با رهبری بی‌نظیر حضرت امام خمینی(ره)، توطئه‌ها و نقشه‌های شوم غربیان را برای چیرگی بر کل جهان بر باد داد. غرب که علت ناکامی خود را در برخورد با اسلام، در آموزه‌های والای اسلام می‌دانست، کوشید به اسلام به‌عنوان روح و سرچشمه مقاومت ملت‌های مسلمان، به‌ویژه ملت ایران حمله کند.

یکی از این توطئه‌ها، انتشار کتاب آیات شیطانیِ سلمان رشدی بود. این کتاب با حمله به پایه‌های اعتقادی مسلمانان و با تمسخر و توهین به قرآن کریم و حضرت رسول(ص)، قصد داشت زمینه‌های نفوذ انقلاب اسلامی و بازیافت هویت اسلامی را در میان جوامع اسلامی از بین ببرد.
رمان‌شیطانى[1]

آیات شیطانی رمانی است در 547 صفحه (نسخه انگلیسى، چاپ اول) که در تاریخ 4 مهر 1367 (26 سپتامبر 1988) از سوی انتشارات وایکینگ (جزو گروه انتشاراتی پنگوئن) منتشر شد.

نویسنده این کتاب، سلمان رشدى، مسلمان هندی‌تباری بود که تابعه بریتانیای کبیر محسوب می‌شد و آیات شیطانى، پنجمین رمان او بود. سلمان رشدى، عضو انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان است و کتاب یادشده را به سفارش گیلون رتبکن، رئیس یهودی انتشارات وایکینگ، با دستمزد بی‌سابقة 850 هزار پوند نوشت.
بندگی برای شیطان

کتاب آیات شیطانى، یک کتاب علمی و نظری نیست، بلکه داستانی است بلند در نه فصل که شخصیت‌های آن را حضرت رسول اکرم(ص)، همسرانش، اصحاب پیامبر و حضرت جبرئیل (فرشته وحی) تشکیل می‌دهند. در طول این رمان، تمامی این شخصیت‌ها، افرادی فاسد و گرفتار انحرافات اخلاقی معرفی می‌شوند[2] و مهم‌تر آنکه به یک داستان ساختگی به نام «افسانه غرانیق»؛ یعنی القای آیاتی از قرآن کریم از سوی شیطان بر زبان پیامبر اسلام، پرداخته و اصل مطالب کتاب خود را بر پایه این افسانه دروغ پایه‌گذاری کرده است.

کتاب آیات شیطانى را حقیقتاً جز کتاب شیطان، چیز دیگر نمی‌توان نامید. لحن ناپسند و به دور از هر گونه شرم و حیای نویسنده درباره پیامبر و خاندان او، تنها از روحی پلید و ذهنی شیطانی می‌تواند سرچشمه بگیرد. این کتاب، نه فقط عواطف یک مسلمان، بلکه حتی انسان‌های بی‌طرف صاحب وقار و برخوردار از اندک میزانی عفت و شرافت را جریحه‌دار می‌کند. [3]
بار دیگر رمی جمرات

نشر این کتاب، خشم مسلمان جهان را برانگیخت. از جمله در مهر ماه 1367، مسلمانان هند و پاکستان با تظاهرات بر ضد سلمان رشدى، نفرت خود را از انتشار آن اعلام کردند. در 25 دی 1367، مسلمانان شهر برادفورد انگلیس، نسخه‌هایی از کتاب را سوزاندند و در 24 و 25 بهمن همان سال، در جریان تظاهرات مردم پاکستان و هند بر ضد این کتاب، دست‌کم هفت نفر جان خود را از دست دادند.[4]
غرب دست در دست شیطان[5]

همان‌طور که گفتیم، یکی از توطئه‌‌های مهم دشمن در آن زمان، انتشار کتاب آیات شیطانى بود، ولی افزون بر آن، غرب و صهیونیست دست به توطئه‌ها و جنایت‌های دیگری زدند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

تلویزیون‌های آلمان و ایتالیا در برنامه‌های طنز تلویزیونی خود، به حضرت امام(ره)‌ اهانت کردند. درنتیجه، روابط آن دو کشور با ایران بحرانی شد و دولت و ملت ایران واکنش قاطعی از خود نشان دادند. همچنین تلویزیون هلند برنامه توهین‌آمیزی را تدارک دیده بود که با تذکرات دیپلماتیک ایران، از پخش آن خودداری کردند.

گفتنی است اهانت به امام(ره)، مقدمه اهانت به حضرت محمد(ص) و پیشوایان معصوم(علیهم‌السلام) بود؛ به طوری که در انگلستان، درصدد ساختن فیلمی توهین‌آمیز بر ضد حضرت امام زمان(عج) بودند.

از مهم‌ترین عوامل پشتیبانی و تدارک چنین اهانت‌هایى، صهیونیست‌ها بودند. آنها می‌خواستند از طریق عوامل در غرب، آن‌قدر میزان اهانت را بالا ببرند که دیگر چاره‌ای جز قطع کامل روابط با غرب برای ایران باقی نماند و با این حال، این عمل نیز نمی‌توانست مانع ادامه اهانت‌ها شود.

ظاهراً روان‌شناسان سازمان‌های استعمارگر غربی معتقدند چنانچه بر ضد مقدسات ملتی اهانت شود و اعتراض آنان به جایی نرسد، ملت‌ها چون موم، رام و تسلیم خواهند گردید. محافل استعماری و صهیونیستی حامی سلمان رشدى، پیش‌بینی نمی‌کردند که این کتاب تا این حد مورد اعتراض شدید مسلمان جهان قرار گیرد؛ غافل از اینکه مسلمانان جهان هیچ‌گونه اهانت به مقدسات اسلام و پیامبر بزرگ اسلام را تحمل نخواهد کرد و همواره پاسخ و واکنش هوشیارانه‌ای به این توطئه‌ها خواهند داشت.
صدور حکم امام(ره): شیطان می‌میرد

حضرت امام خمینی(ره) به مثابه رهبری روشن‌بین، روشن‌فکر و شجاع، فتنه جهان استکبار را با صدور حکم ارتداد و مهدورالدم بودن نویسنده و ناشران به خود آنان بازگرداند و گرد مرگ را بر اهانت‌کنندگان به اسلام پاشید و با ضربه‌ای جانانه، همه آنها را دچار انفعال و شکست کردند. ایشان در تاریخ 25 بهمن 1367 در پیامی فرمودند:
انا لله و انا الیه راجعون

به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم، مؤلف کتاب آیات شیطانى که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم شده است، همچنین ناشران مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌‌باشند... و هر کس در این راه کشته ‌شود، شهید است. ان‌شاءالله.

از فردای صدور حکم، تظاهرات گسترده‌ای در ایران و جهان به حمایت از حکم امام به وقوع پیوست. دولت عزای عمومی اعلام کرد و مسلمانان کشورهای دیگر با انجام حرکت‌هایی از حکم امام(ره) حمایت کردند.[6]

نفس صدور چنین حکمى، ریشه اهانت را خشکاند؛ چه سلمان رشدى ترور شود و چه کسی موفق به انجام این مهم نگردد، او دیگر مرده است.
شیطان بی‌نقاب

امریکا از انتشار کتاب دفاع نمود و انگلستان، تأسف خود را از فتوای امام(ره) اعلام کرد. دولت انگلستان که حامی اصلی سلمان رشدى در این ماجرا بود، همواره مواضع غیراصولی در این خصوص اتخاذ می‌کرد.[7] غرب همواره تلاش می‌کرد حکم اعدام سلمان رشدى لغو شود و البته اصرار غرب برای لغو این حکم، نه به دلیل ارزشی است که برای جان وی قائلند، بلکه به منظور بازگشایی دوباره راه اهانت به مقدسات اسلام و روحیه دادن به مزدورانی است که حاضرند برای شهرت یا مشتی پول، دست به هر جنایتی بزنند، اما این مزدوران حاضر نیستند به هیچ‌وجه رفاه خود را از دست بدهند؛ چه رسد به از دست دادن جان خود. از این پس، دیگر هیچ نویسنده و هنرپیشه‌ای حاضر نمی‌شد با اهانت به مقدسات اسلامى، جان خویش را به خطر اندازد.

امام خمینی(ره) درباره موضع‌گیری غرب چنین فرمودند:

قضیه آنان [غرب]، قضیه دفاع از یک فرد نیست، قضیه آنان حمایت از جریان ضداسلامی و ضدارزش است. ... این یک نمونه است که خدا می‌خواست پس از انتشار کتاب کفرآمیز آیات شیطانی در این زمان، اتفاق بیفتد و دنیای تفرعن و استکبار و بربریت، چهره واقعی خود را در دشمنی دیرینه‌اش با اسلام برملا سازد، تا ما از ساده‌اندیشی به درآییم و همه‌چیز را به حساب اشتباه و سوءمدیریت و بی‌تجربگی نگذاریم و با تمام وجود درک کنیم که مسئله اشتباه ما نیست، بلکه تعهد جهان‌خواران به نابودی اسلام و مسلمین است؛ والّا سلمان رشدى آن‌قدر برایشان مهم نیست که همه صهیونیست‌ها و استکبار پشت سر او قرار گیرند.[8]
مرگ تدریجی شیطان

سلمان رشدی در یکی از آخرین کتاب‌های خود، به فلاکت و ذلت خود پس از انتشار کتاب آیات شیطانى اشاره می‌کند. وی در این کتاب با اشاره به مجروح شدن مترجم ایتالیایی کتابش از سوی مسلمانان ایتالیایی تا سرحد مرگ، و به هلاکت رسیدن مترجم ژاپنی آیات شیطانی بر اثر حمله مسلمانان ژاپنى، از روز ترور ناشر نروژی کتابش به این شکل یاد می‌کند: «روزی که ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت، یکی از بدترین روزهای عمر من است.» او در آن ایام تنها طی بیست روز، سیزده بار محل خواب خود را تغییر داد. چنان فضای جهنمی بر زندگی او حاکم گردید که همسرش از وی جدا شد و در مطبوعات وی را «فردی بزدل» نامیدند.

دو سال پس از صدور حکم اعدام بود که سلمان رشدى جرئت سفر به خارج انگلستان را پیدا کرد و با یک هواپیمای جنگی در سال 1991 میلادی برای سخنرانی به دانشگاه کلمبیا در امریکا رفت و برگشت. محافظت از وی پس از صدور حکم امام(ره)، بر عهده پلیس انگلیس است. هزینه‌های محافظت از او در سال بین یک تا ده میلیون پوند تخمین زده می‌شود، در حدی که یک بار شاهزاده چارلز، ولی‌عهد انگلستان اعلام کرد: «سلمان رشدى، سرباری پرخرج برای مالیات‌دهندگان انگلیس است.» همچنین شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، حضور رشدی را در هواپیماهای خود تا سال 1998 ممنوع اعلام کرد. شرکت هواپیمایی ایرکانادا نیز چند سال پیش سفر رشدی را با پروازهای خود ناممکن اعلام نمود.[9]
اتحاد رمز پیروزی بر شیطان

تا زمانی که مسلمانان سراسر جهان هوشیار و آگاه باشند، دشمن متجاوز جرئت اهانت به مقدسات اسلام را نخواهد داشت و هرگز نمی‌تواند به اهداف شوم و پلید خود دست یابد. در این راستا، تأکید دوباره محافل گوناگون مردمی در سالگرد صدور حکم اعدام سلمان رشدى، در اعلام آمادگی برای اجرای حکم حضرت امام(ره) و اصرار مقام معظم رهبری بر تداوم حکم ایشان در مورد توهین به مقدسات اسلام، حالت بازدارنده داشته، دشمنان اسلام را از توهین به مقدسات اسلامی برحذر می‌دارد.
پی نوشت‌ها:
[1]. برگرفته از: http://sharif news. Com/?3183.

[2]. همان.

[3]. نیل پستمن، تکنوپولى، ترجمه: صادق طباطبایى، تهران، اطلاعات، 1381، چ 3، ص 345.

[4]. http: //www.tebyan.com.inden.aspu?pid=15801

[5]. همان.

[6]. همان.

[7]. همان.

[8]. صحیفه امام، ج 12، ص 129.

[9]. نک: http://sharifnews.com/?3183.


پدیدآورنده: زهرا روزبهانى

 

منبع پایگاه حوزه